Informacja o naborze wniosków ze środków rezerwy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj
    Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Św.  informuje o terminie naboru wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków rezerwy  Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
    Kwota środków rezerwy KFS, jaką dysponuje urząd wynosi 44 600,00 złotych.
Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy  z powodu posiadania kompetencji  nieadekwatnych do wymagań pracodawcy i  dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
 
  1. Wnioski będą przyjmowane od dnia 15.05.2023 r. od godz. 7.00 do dnia 16.05.2023 r. do godz. 15.00.
Wnioski można składać w formie papierowej w puncie podawczym(parter – lewa strona budynku , pokój nr 6) lub elektronicznie*.
Pracodawca składający wniosek w formie elektronicznej nie składa drugiego wniosku w wersji papierowej.
*Wniosek w formie pliku oraz wszystkie za łączniki muszą być opatrzone podpisem zaufanym (funkcjonalność dostępna na stronie https://obywatel.gov.pl/) lub posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowalnego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.
Informacje oraz instrukcja jak złożyć wniosek znajduje się na stronie https://ostrowiec.praca.gov.pl/urzad/dane-kontaktowe/.
  1. Wnioski wraz załącznikami  złożone poza wskazanym terminem oraz które nie zostały prawidłowo podpisane  pozostaną bez rozpatrzenia.
  2. Pracodawca w danym naborze wniosków składa tylko jeden wniosek, w którym uwzględnia wszystkie działania, o których finansowanie się ubiega oraz wszystkie osoby, które chce nimi objąć
  3. Wszystkie zaplanowane we wniosku działania  muszą być sfinansowane w roku bieżącym.

PRIORYTETY
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS w roku 2023 tj.
A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
 
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
 
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
 
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów
stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
E. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Interpretacja  priorytetów:
 
Priorytet A- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
 
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
  • CIS i KIS,
  • WTZ
  • Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS), pod adresem https://rjps.mpips.gov.pl/RJPS/RU/start.do?id_menu=59.    
  • Spółdzielnie socjalne
  • Zakłady aktywności zawodowej
 
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
 
Priorytet B -  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj.
złożyć oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia przez osoby wskazane do objęcia kształceniem.
W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia konkretnych  umiejętności i kwalifikacji.
 
Priorytet C - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach
strategicznych/planach rozwoju
Przy zastosowaniu tego priorytetu Urząd będzie brał pod uwagę Strategię Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Ostrowieckiego do roku 2030+                          
Kluczowymi branżami  wymagającymi szczególnego wsparcia wynikającą z w/w  strategii  jest branża turystyczna, opieka zdrowotna i budownictwo. 
Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży turystycznej, opiece zdrowotnej i budownictwie.
O przynależności do ww. branż decydować będzie posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2023 roku) jednego z poniższych kodów PKD:
Branża turystyczna:
PKD 79.11.A – działalność agentów turystycznych
PKD 79.11.B - działalność pośredników turystycznych
PKD 79.12.Z-  działalność organizatorów turystyki
PKD 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
PKD 79.90.B –działalność w zakresie informacji turystycznej
W ramach wyżej prowadzonej działalności wyklucza się z dofinansowania kursy z branży gastronomicznej.
Opieka zdrowotna:
PKD 86.10.Z – działalność szpitali
PKD 86.21.Z – praktyka lekarska ogólna
PKD 86.22.Z – praktyka lekarska specjalistyczna
PKD 86.23.Z – praktyka lekarska dentystyczna
PKD 86.90.A – działalność fizjoterapeutyczna
PKD 86.90.B – działalność pogotowia ratunkowego
PKD 86.90.C -  praktyka pielęgniarek i położnych
PKD 86.90.D – działalność paramedyczna
PKD 87.10.Z – pomoc społeczna z zakwaterowaniem zapewniająca opiekę pielęgniarską
PKD 87.20.Z – pomoc społeczna  z zakwaterowaniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi
PKD 87.30.Z – pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych
PKD 87.90.Z – pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem
PKD 88.10.Z – pomoc społeczna bez zakwaterowania  dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych
Budownictwo:
PKD 42.11.Z – roboty związane z budową dróg i autostrad
PKD 42.12.Z – roboty związane  z budową dróg szynowych i kolei podziemnej
PKD 42.13.Z – roboty związane z budową mostów i tuneli
PKD 42.21.Z – roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych
PKD 42.22.Z – roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych
PKD 41.10.Z – realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
PKD 41.20.Z – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2023 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia/podniesienie kompetencji pracowników, w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku wskazanej formy kształcenia z daną z branżą.
 
Priorytet D -  Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk
zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
  1. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
  2. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
  3. Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki - w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się - mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
  4. Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust.1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne. 
 
Priorytet E - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)
 
Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków  KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
 
Uwaga: Nabory wniosków będą powtarzane do wyczerpania środków przeznaczonych na  ten cel, a o ich kolejnych terminach będziemy informować  za pośrednictwem strony internetowej.
_________________________________________________________________________
Wniosek  oraz wymagane do wniosku dokumenty zamieszczone są na stronie http://ostrowiec.praca.gov.pl/ w zakładce:  Urząd - Dokumenty do pobrania – Pracodawcy i przedsiębiorcy - link
Informacje o publikacji dokumentu